Loading...

Jak „inteligentne pojemniki” usprawniają łańcuchy dostaw w przemyśle?

Assembly Fasteners, Inc. (AFI)

Wystarczy wejść do dowolnego zakładu produkcyjnego nowych technologii, centrum dystrybucyjnego lub magazynu, aby znaleźć nieprzystosowany i przestarzały system zarządzania pojemnikami. W pojemnikach, ułożonych w rzędach ustawionych jeden na drugim, przechowywane są wszystkie najważniejsze części i zasoby niezbędne do pracy — łączniki, narzędzia, taśmy, przewody, środki ochrony osobistej i wszystko, co tylko sobie można wyobrazić.

Nawet, jeżeli łańcuchy dostaw innych części tych firm zostały zmodernizowane i rozbudowane, pojemniki są często rozwiązaniem z przeszłości. Wiele rozwiązań zarządzania pojemnikami nie zapewnia wglądu w przepływ materiałów w danym momencie, co prowadzi do nałożenia na siebie szeregu czynników obniżających wyniki firmy.

Nawet, jeżeli łańcuchy dostaw innych części tych firm zostały zmodernizowane i rozbudowane, pojemniki są często rozwiązaniem z przeszłości. Wiele rozwiązań zarządzania pojemnikami nie zapewnia wglądu w przepływ materiałów w danym momencie, co prowadzi do nałożenia na siebie szeregu czynników obniżających wyniki firmy.

Pracownicy, którzy wiedzą, że system zarządzania pojemnikami nie działa prawidłowo, biorą zasoby na zapas, tak aby mogli wykonywać swoje zadania bez przerw. Powoduje to jednak stały brak zapasów dla innych pracowników i w rezultacie ogólne obniżenie produktywności zakładu. Dystrybutorzy muszą wykonać dwie wizyty, aby zakończyć jedno zadanie — jedną w celu policzenia przedmiotów w pojemnikach, a drugą po kilku dniach w celu uzupełnienia pojemników.

Kierownictwo może zaradzić przypadkom wyczerpywania się zapasów, składając kosztowne zamówienia pilne lub wysyłając pracowników po „rutynowe dostawy” do lokalnych sklepów. Wielu kierowników przekracza budżet, aby utrzymywać zapas bezpieczeństwa na stanie w budynku. Na wszystkich tych poziomach i nie tylko stare systemy zarządzania pojemnikami po prostu nie sprawdzają się w dzisiejszych czasach. Pojemniki reprezentują stary i ręczny proces, a tymczasem reszta świata przechodzi na łańcuchy dostaw z dostępem do danych w czasie rzeczywistym i dostawy na czas.

Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie to dla nas prawdziwy przełom.

Hugh Watson, Prezes AFI

Podejście jednej z firm

Assembly Fasteners, Inc., globalny dystrybutor produktów i usług dla bardzo dużych klientów przemysłowych, zmagał się z wieloma tymi problemami w starym systemie zarządzania pojemnikami. Firma AFI specjalizuje się w programach zarządzania zapasami przez dostawcę (VMI), w których zarządza poziomami zapasów produktów swoich klientów.

Stara metoda uzupełniania pojemników była bardzo czasochłonna zarówno dla firmy AFI, jak i jej klientów. Na przykład dla jednego konta z 200 numerami części firma AFI musiała wysłać technika do lokalizacji w celu ręcznego sprawdzenia każdego pojemnika przy użyciu skanera i określenia części do zamówienia uzupełniającego. Następnie technik przesyłał informacje do wewnętrznych systemów w celu wygenerowania zamówienia. Potem technik musiał jeszcze raz odwiedzić klienta, aby uzupełnić poziom zapasów pojemników. Czasami, aby uniknąć przypadków wyczerpania zapasów i pilnych zamówień, technicy uzupełniali pojemniki powyżej poziomu maksymalnego, co skutkowało dodatkowym kosztem zapasów. Poszukując nowych sposobów działania, firma AFI zaczęła przyglądać się zautomatyzowanym systemom pojemników, ale większość z nich odrzuciła, ponieważ były zbyt kłopotliwe lub zbyt trudne w obsłudze.

Jednak po zapoznaniu się z systemem inteligentnych pojemników Apex ACTYLUS™ prezes firmy AFI Hugh Watson był bardzo podekscytowany.
Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie to dla nas prawdziwy przełom” — powiedział Watson.

System inteligentnych pojemników ACTYLUS™

Firma AFI wdrożyła inteligentne pojemniki ACTYLUS u dwóch klientów zajmujących się produkcją na zlecenie, którzy mają zakłady o powierzchni ponad 9000 metrów kwadratowych każdy. System inteligentnych pojemników ACTYLUS automatycznie wysyła informacje o bieżących poziomach zapasów dla każdego pojemnika do oprogramowania Apex Trajectory Cloud™, które potem wysyła alerty do firmy AFI i jej klientów, gdy spadną one do wstępnie zdefiniowanych minimów. Raporty platformy Trajectory można przeglądać na smartfonach, tabletach i w komputerach.

Ten wgląd w czasie rzeczywistym w poziom zapasów eliminuje potrzebę zliczania, utrzymywania zapasu bezpieczeństwa i pilnych zamówień. W każdym pojemniku jest zawsze wystarczający zapas.

Kent Savage, założyciel i dyrektor naczelny firmy Apex Supply Chain Technologies® wdrożył w minionych latach dużą liczbę rozwiązań do automatycznego wydawania przedmiotów, takich jak ACTYLUS.

Aktualny trend w biznesie i przemyśle to modernizacja każdego punktu w łańcuchu dostaw i maksymalne eliminowanie odpadów w systemie” — powiedział Savage. „Dzięki temu inteligentne pojemniki są bardzo obiecującym rozwiązaniem. Eliminując wszystkie zadania wszystkie zadania ręczne wymagane do utrzymania starych systemów pojemników, pracownicy mogą skupić się na ważniejszych zadaniach, zwiększając produktywność i dochodowość”.

Dostępnych jest wiele konfiguracji liczby wierszy i wielkości pojemników, co pozwala na dostosowanie systemu ACTYLUS do własnych potrzeb. Czyste, podświetlane LED pojemniki robią też dobre pierwsze wrażenie.

Natychmiastowe oszczędności

Po zainstalowaniu systemu ACTYLUS firma AFI od razu uzyskała oszczędności zarówno czasu, jak i kosztów magazynowych. „Nie tracimy już czasu na skanowanie pojemników” — powiedział Watson. „Teraz otrzymujemy alerty pocztą e-mail, składamy zamówienia na części zamienne i wykonujemy jedną podróż w celu uzupełnienia pojemników”.

Technicy, którzy marnowali mnóstwo czasu na ręczne zliczanie, natychmiast odzyskali jeden pełny dzień tygodnia, ponieważ system ACTYLUS sprawdza wszystkie pojemniki za nich. W skali roku oszczędzają ponad dwa miesiące czasu, który mogą teraz poświęcić na bardziej produktywne zadania. „Gdy tylko firmy, które nadal używają starych pojemników, policzą sobie ewentualne oszczędności, zdadzą sobie sprawę, jak duże oszczędności liczby godzin roboczych są możliwe dzięki przejściu na technologię inteligentnych pojemników” —  powiedział Savage.

Kiedy przypadki wyczerpania zapasów generują koszty również dla dystrybutora

W niektórych środowiskach przypadki wyczerpania zapasów powodowane przez nieskuteczne zarządzanie zapasami mogą być dosyć poważne i prowadzić do kar umownych dla dystrybutorów, sięgających setek tysięcy dolarów.

Może to zdarzyć się w branżach o bardzo wysokich kosztach ogólnych i kosztach pracy, np. w przemyśle farmaceutycznym i lotniczym. Dystrybutorzy w tych branżach mogą podlegać wysokim karom, jeżeli wyczerpanie zapasów spowoduje opóźnienie produkcji. Poza karami może dojść do zagrożenia umowy. Tak wysoki poziom odpowiedzialności sprawia, że dystrybutorzy muszą utrzymywać sprawność działania przestarzałych systemów pojemników  lub znaleźć bardziej niezawodną technologię.

Eliminowanie zapasów bezpieczeństwa

Dzięki automatycznym powiadomieniom Trajectory o konieczności uzupełnienia, gdy poziomy zapasów osiągną wstępnie zdefiniowane minima, nie trzeba się martwić o wyczerpanie się zapasów i zbędne staje się utrzymywanie zapasu bezpieczeństwa. Firma AFI zmniejszyła poziomy zapasów umieszczanych w pojemnikach, uzyskując oszczędność 11 000 USD ok. 8250 funtów w jednej lokalizacji oraz 4000 USD ok. 3000 funtów w drugiej lokalizacji. „Po zainstalowaniu systemu ACTYLUS uzyskaliśmy ogromne oszczędności, ponieważ mogliśmy znacznie zredukować zapasy” — powiedział Watson. Kierownik kontroli jakości przeznaczył nawet system ACTYLUS do stałej poprawy jakości ISO w jednej z lokalizacji.

„Równocześnie rozwiązanie to robi pozytywne wrażenie estetyczne” — powiedział Watson. „Zastępuje brudne, niedopasowane, stare, stalowe półki czystym, dobrze oświetlonym systemem. Kiedy tylko nasi klienci go widzą, mówią, że chcą przenieść więcej swoich produktów do inteligentnych pojemników ACTYLUS, co ułatwia nam rozszerzanie naszego partnerstwa z tymi klientami”.

Błyskawiczny rozwój

W jednej z lokalizacji znajdował się regał produktów maskujących obok nowego systemu pojemników ACTYLUS i klient natychmiast przekazał te operacje firmie AFI, aby mogła rozszerzyć swoje użycie systemu ACTYLUS.

„Zaczęli się dopytywać, jak szybko mogą otrzymać nowe regały ACTYLUS, aby mogli szybko zwiększyć ilość zapasów dostarczanych do tego klienta” — powiedział Watson. W innych sytuacjach klienci, którzy nie wykorzystują wszystkich dostępnych pojemników w swoich systemach ACTYLUS zamawiają nowe przedmioty (SKU) od firmy AFI, aby mogli wypełnić każdy pojemnik.

Wyróżniająca się marka

Watson powiedział, że rozwiązanie ACTYLUS zaczęło być ogromną przewagą konkurencyjną firmy AFI.

„Pracujemy w bardzo konkurencyjnej branży, a system Apex ACTYLUS zapewnia nam narzędzie, które daje się zauważyć. Inne osoby zatrzymują się, aby na nie popatrzeć. Pomaga nam wyróżniać się na tle konkurentów, których rozwiązania znajdują się często obok naszych na terenie zakładu”.

Zyskaj kontrolę nad materiałami i informacje o nich

Aby uzyskać więcej informacji na temat całej rodziny automatycznych rozwiązań do wydawania zasobów naszej firmy, odwiedź witrynę centrumbhpwpp.eu/maszyny-dystrybucyjne, wyślij wiadomość e-mail na adres vm@dozamel.pl albo zadzwoń pod numer +48 661 947 773, aby zapoznać się z naszą ofertą.

2019-06-17T06:55:00+00:00

Podziel się tym wpisem!

Przejdź do góry